Masaż nie boli
29 marca 2020Miodowy sposób na zimową pielęgnację
29 marca 2020Każda kobieta marzy o pięknym i kształtnym biuście, który stanowi jeden z ważniejszych atrybutów kobiecości. Ładne, zadbane piersi, sprężysta skóra dekoltu, odpowiednie napięcie mięśni piersiowych oraz wyprostowana postawa ciała to czynniki wpływające na prawidłowy wygląd i proporcje biustu, a tym samym na dobre samopoczucie psychiczne kobiet.
Na wielkość i wygląd piersi wpływają również czynniki na które nie mamy bezpośredniego wpływu, takie jak objętość tkanki gruczołowej, czynniki genetyczne, wiek, wahania wagi ciała, przebyte ciąże i okresy karmienia, wpływ hormonów oraz grubość i elastyczność skóry.
Fizjologia funkcjonowania kobiecego ciała to nieustanne zmiany cyklu hormonalnego, w których to okresach nasze piersi również poddawane są zmianom i narażone bywają na konsekwencje, niekoniecznie pozytywne. Okres ciąży to powiększający się biust, okres karmienia piersią – rozrost płatów gruczołu sutkowego (biust nabrzmiewa od nadmiaru pokarmu, który gromadzi się w gruczołach), co w rezultacie prowadzić może do powstawania rozstępów skórnych. Wszystko to dzieje się pod wpływem hormonów: estrogenu i progesteronu.
Większość z nas lubuje się w różnego rodzaju dietach – nieustannie dbając o kształt i smukłość swojej sylwetki. Niestety, nie zawsze jest to korzystne dla kształtu naszego biustu. Każda dieta związana z utratą wagi to przede wszystkim zmniejszenie tkanki tłuszczowej, na skutek czego piersi stają się obwisłe i mniejsze, tracą sprężystość i elastyczność. Nadmierne opalanie również nie idzie w parze z ładnym biustem – jego efektem mogą być przebarwienia, a także zwiotczenie skóry.
Wszystko to dowodzi, że na kształtny biust ma wpływ wiele elementów i aby utrzymać go w dobrej kondycji należy świadomie dbać o tę bardzo wrażliwą, delikatną i wymagającą część ciała, która – choć ukryta – stanowi o naszym zdrowiu, wyglądzie i samopoczuciu. Piękny biust to nie tylko moda i wygląd. To również psychologia funkcjonowania w społeczeństwie, w rodzinie i sytuacjach intymnych.
Aby mieć ładne, kształtne piersi, powinnyśmy o nie dbać niezależnie od ich rozmiaru, już od wczesnych lat młodości
Warto pamiętać, że utrzymywanie wagi ciała na stałym poziomie, wyprostowana postawa ciała, ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej to nie wszystko. By zminimalizować proces utraty elastyczności skóry dekoltu i biustu, powinnyśmy zadbać o jego pielęgnację poprzez stosowanie zabiegów kosmetycznych i masaży, które skierowane są specjalnie na tę partię kobiecego ciała.Specjalny masaż zawierający odpowiednio dobrane techniki poprawi kondycję,
wygląd, odmłodzi i ujędrni skórę piersi. Ale to nie koniec korzyści
– zadba jednocześnie o emocjonalny wymiar naszego zdrowia –
zredukuje stres i napięcia mięśni, które są jego skutkiem.
Dziś wiemy, że nie wystarczy tylko nałożenie balsamu do ciała, ale warto i należy sięgnąć po zabiegi kosmetyczne i preparaty, których specyfika działania i skład są silniejsze i specjalnie ukierunkowane na poprawę elastyczności skóry biustu. Efektem stosowania ukierunkowanych preparatów będzie wzmocnienie i skorygowanie biustu, regeneracja włókien podporowych, ujędrnienie i nawilżenie delikatnej skóry oraz poprawa jej kolorytu.
Istotną rolę i wpływ na wygląd biustu ma kondycja mięśni stanowiących rusztowanie podtrzymujące piersi
Jedną z metod najlepiej sprawdzających się w tej dziedzinie jest masaż. To jedna z najstarszych metod i jeden z najbardziej naturalnych sposobów na ujędrnienie i powiększenie piersi poprzez lepszą cyrkulację krwi i limfy, dotlenienie tkanek, uelastycznienie i wzmocnienie więzadeł.
Specjalnie dobrane ruchy masażu i kierunek ich prowadzenia spowodują szybką, pozytywną reakcję hormonalną, detoksykację – przez co uzyskujemy zwiększenie napięcia mięśniowego, lepsze odżywienie skóry, odbudowę gruczołu po zakończonej laktacji i mastektomii, zniesienie okołomiesiączkowej bolesności piersi.
Masaż piersi to nie tylko masaż gruczołu, ale opracowanie tak zwanej strefy relaksu – w tym rozluźnienie obręczy barkowej poprzez rozciąganie i kompresję stawów, gimnastyka szyjnego odcinka kręgosłupa, praca na mięśniach piersiowych. Wykonujemy ruchy drenażowe, ugniatania, pompowania, ruchy liftingujące, rolowanie, podczas stosowania których opracowujemy strefę nad piersią, pod piersią, z boku, a następnie po stronie przeciwnej. Pierś dzielimy na cztery sektory. Jedna dłoń masażysty wydziela sektor masażu, a druga masuje, wykonując drenaż w kierunku dołu pachowego, a następnie w kierunku mostka. Najlepsze efekty przynosi masaż w połączeniu z zabiegiem, przeprowadzonym w kilku fazach: oczyszczania, detoksykacji, fazy aktywnej i końcowej.
Wykonujemy masaż, który poza właściwą funkcją podnoszącą i stymulującą biust, przygotuje skórę do aktywnego wchłaniania składników zawartych w preparatach.
Następnie nakładamy dobrze dobrany do typu skóry peeling, pamiętając o delikatnej strukturze skóry piersi i dekoltu, tonizujemy skórę, aplikujemy serum modelujące, które pojędrnia i odżywia, a tym samym pobudza odbudowę włókien kolagenowych. Po zabezpieczeniu brodawek sutkowych nakładamy krem stymulujący adipigenezę i poprawę gęstości tkanki tłuszczowej (np. z kompleksem Voluform). Po zabezpieczeniu chustą zabiegową rozprowadzamy maskę gipsową, która po zastygnięciu spowoduje efekt kosmetycznego biustonosza.
Przy systematycznym stosowaniu takiej kuracji uzyskamy wymodelowanie kształtu, podniesienie, poprawę jędrności biustu oraz napięcia skóry. Warto również wspomnieć, o bardzo istotnym, pozytywnym elemencie wynikającym ze stosowania masażu, którym jest profilaktyka chorób piersi poprzez szybką manualną diagnozę, stanowiącą najskuteczniejszą prewencję w pierwszych etapach powstawania zmian, mogących prowadzić do choroby nowotworowej, jaką jest rak piersi – najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet.
mgr fizjoterapii Barbara Przybylska
Menedżer Clarena SPA
źródło: www.solarium.net.pl
„SOLARIUM & Fitness” nr 1/2010 ss 70-72